tabletki na powiększenie członka

Badanie prostaty: profilaktyka prostaty

Badanie prostaty

Badanie prostaty nie należy do najprzyjemniejszych. Nie wahałbym się tutaj użyć stwierdzenia wręcz przeciwnego – jest bardzo nieprzyjemne. Istnieje możliwość sprawdzenia w jakim stanie jest nasz gruczoł krokowy jednakże badanie USG nie zawsze jest wystarczająco miarodajne. Przeczytajcie cały artykuł i zapraszam do komentowania.

badanie prostatyBADANIE LEKARSKIE PROSTATY

Pierwszym i bazowym badaniem kontrolnym stan zdrowia mężczyzn jest badanie lekarskie ogólne, którego dokonuje specjalista – urolog. W czasie badania wykonuje się się pomiar ciśnienia oraz dość nieprzyjemne dla mężczyzn – ręczne badanie prostaty, lekarz bada również narządy płciowe oraz bada się czy pęcherz moczowy nie jest nabrzmiały. Ostatecznym badaniem jest sprawdzenie ‘palpacyjne’ gruczołu per rectum,  wykonuje się je palcem przez odbyt. Jest to nieprzyjemny element sprawdzenia, którego najbardziej nie lubią mężczyźni i z tego powodu często nie podchodzą do badania oraz nie przyznają się do swoich dolegliwości związanych z prostatą. Urolog doskonale zdaje sobie sprawę, że badanie to jest niekomfortowe, dlatego stara się przeprowadzać je możliwie najdelikatniej i najszybciej. Jeśli badany cierpi na hemoroidy lub bolesność przy oddawaniu kału, powinien zgłosić to urologowi co wpłynie na przebieg badania. Chorego/Badanego układa się na boku, powinien on też podkurczyć nogi i możliwie jak najbardziej się rozluźnić. Lekarz nakłada gumową rękawiczkę, a palec wskazujący smaruje żelem w celu ułatwienia wsunięcia go w odbyt. Wystarczy kilka sekund, by wyczuć jakiego rozmiaru jest prostata. Zdarza się także, że podczas badania lekarz masuje prostatę, by uzyskać próbkę jej wydzieliny, jednocześnie może on zbadać także odbytnicę.

SWOISTY ANTYGEN STERCZOWY – PSA 


badanie PSA
Metodę oznaczania we krwi antygenu sterczowego (PSA) używa się w celu wczesnego wykrycia raka prostaty. Antygen sterczowy jest to substancja, którą wydziela jedynie prostata. To jeden ze elementów wydzieliny, którą prostata wydziela do nasienia. Jej określona ilość dostaje się do krwi, dzięki czemu można ją wyodrębnić. Niektóre schorzenia gruczołu krokowego np. rak, poziom PSA we krwi znacznie wzrasta. Poziom swoistego antygenu sterczowego jest wyższy także w przypadku zakażenia gruczołu krokowego, po zabiegach chirurgicznych, po badaniach takich jak cystoskopia i cewnikowanie. Poziom PSA we krwi idzie do góry także wraz z wiekiem toteż z dużej prostaty uwalnia się go więcej. Podwyższony poziom PSA nie koniecznie musi oznaczać raka, ale nie jest on całkowicie wykluczony, ale niestety bardziej prawdopodobny.

Ekstremalnie wysoki poziom PSA często świadczy o raku, jednak przed postawieniem diagnozy lekarz musi zlecić inne badania. Najczęstszym badaniem dającym 100% pewności raka prostaty jest biopsja, czyli pobranie fragmentów tkanki do badania mikroskopowego. Próbki do badania pobiera się specjalną igłą. Zarówno w tym badaniu nie ma stuprocentowej pewności do wyników badania, ponieważ w materiale biopsyjnym mogą nie znaleźć się komórki guza, toteż wynik negatywny nie wyklucza raka. W takim przypadku badanie PSA oraz biopsję należy powtarzać. Poza tym, po biopsji mogą wystąpić powikłania w postaci zakażenia dróg moczowych, a niekiedy krwi.

Normy PSA zmieniają się z wiekiem, ale generalnie wynik nie powinien przekraczać 4 ng/ml.

BADANIE PRZEPŁYWU MOCZU

badanie przepływu moczuPrzerośnięta prostata utrudnia i znacznie spowalnia odpływ moczu z pęcherza moczowego. By zbadać prędkość jego wypływu używa się specjalnego urządzenia, a cały proces jest bardzo prosty. Mocz oddaje się do pojemnika, dokładnie jak do toalety, a wszystkie wyniki dokonują się automatycznie. Można powiedzieć, że wynik jest do przyjęcia jedynie przy dużej ilości moczu, dlatego przed wykonaniem badania należy wypić bardzo dużą ilość płynu, tak by czuć całkowicie wypełniony pęcherz moczowy. W czasie przeprowadzania  badania należy pozostać rozluźnionym, ponieważ napięcie może zaburzyć wynik, należy się skupić także na tym, by kierunek strumienia moczu był taki sam, jeśli będzie spływał na boki, wynik może być niedokładny, identycznie w przypadku dotknięcia urządzenia, dlatego należy dobrze przygotować się do badania i zachować ostrożność w czasie badania, tylko wtedy będzie można otrzymać wiarygodną ocenę, czy gruczoł krokowy utrudnia odpływ moczu.

BADANIE USG I RENTGENOWSKIE

badanie usg prostaty

Kiedyś, jeśli u pacjenta podejrzewano choroby prostaty wykonywano urografię dożylną. Podczas wspomnianego badania wstrzykiwano do żył barwnik, który odkładał się w moczu, dzięki czemu nerki i drogi moczowe stawały się widoczne na USG. Aktualnie badanie to stosuje się jedynie w określonych sytuacjach, np. jeśli w moczu pojawi się krew. Bardzo dobrą metodą, oceny czy w pęcherzu moczowym lub miedniczkach nerkowych nie ma kamieni jest zazwyczaj przeglądowe zdjęcie brzucha. Pokazuje ono także wielkość pęcherza, dlatego dobrze zrobić je zaraz po oddaniu moczu – pozwoli to sprawdzić, czy pęcherz moczowy całkowicie się opróżnia. Badanie USG jest bardzo proste i pozwala ocenić nerki. Specjalną sondę przesuwa się po plecach i brzuchu pacjenta. Badanie to umożliwia również ocenę opróżniania pęcherza.

USG TRANSREKTALNE

Do wykonania tego badania stosuje się metalowy wziernik, który delikatnie wkłada się do odbytu i ogląda się okolice gruczołu krokowego. W trakcie badania można od razu pobrać materiał do badania mikroskopowego w postaci niewielkiego fragmentu gruczołu. Badanie to wykonuje się gdy zachodzi podejrzenie raka lub gdy potrzebna jest dokładna ocena wielkości narządu.

CYSTOSKOPIA

cystoskopia badanie prostatyBadanie to jest niesamowicie pomocne w przypadku, gdy w moczu pojawia się krew. W czasie badania za pomocą wziernika który nazywany jest również cystoskopem sprawdza się czynność pęcherza i prostaty, można również wykluczyć czy cewka jest przewężona, czy też nie. Dawniej badanie to wykonywało się w znieczuleniu ogólnym ponieważ dostępne były jedynie sztywne metalowe wzierniki, obecnie urolodzy mają do dyspozycji giętkie cystoskopy, których wprowadzenie do pęcherza powoduje znikome uczucie dyskomfortu. Znieczula się ujście cewki specjalnym żelem. Badanie to trwa kilka minut, a że instrument jest giętki, pacjent może również oglądać wnętrze własnego pęcherza moczowego. Dla uzyskania dużo lepszego obrazu wpuszcza się do pęcherza niewielką ilość płynu. Po zakończeniu badania należy oddać mocz, jeśli natomiast pacjent ma z tym problemy, powinien to zgłosić lekarzowi i nie wychodzić do domu zbyt wcześnie.

BADANIE URODYNAMICZNE

Badanie to inaczej cystometrografia jest badaniem, które przeprowadza się za pomocą cewnika, który wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, po czym wypełnia się go płynem i mierzy panujące ciśnienie. W trakcie badania można wykryć tzw. niestabilność pęcherza moczowego, czyli wzrosty ciśnienia będące powodem zbyt gwałtownego i częstego parcia na mocz. Schorzenie to może być rezultatem nacisku przerośniętej prostaty na cewkę – w takim wypadku można odczuć znaczną poprawę po zabiegu chirurgicznym, jeśli natomiast przyczyny są inne, może to tylko pogorszyć stan chorego. Bardzo istotny jest również pomiar ciśnienia podczas oddawania moczu. Nie dość mocny przepływ jest najczęściej skutkiem upośledzenia drożności z powodu powiększenia prostaty. W takiej sytuacji pęcherz moczowy musi wykonać większą pracę i ciśnienie w nim jest znacznie wyższe. Bywa i tak, że przyczyną utrudnienia przepływu nie jest przerost prostaty, a osłabienie samego pęcherza – jest to jedna z patologii, której nie wyeliminuje zabieg.

badanie urodynamicBadanie to jest dosyć nieprzyjemne, ponieważ polega na wprowadzeniu cewnika do pęcherza moczowego oraz drugiej rurki do odbytnicy. Badany jest w trakcie tego badania podłączony do przyrządu rejestrującego. Coraz częściej stosuje się ulepszoną metodę badania urodynamicznego. Cewniki połączone są z małym mobilnym urządzeniem, przymocowanym do paska. Badany może z nim normalnie poruszać się, a pomiary dokonywane są przez kilka godzin, podczas zwykłej aktywności, kiedy pęcherz napełnia się i opróżnia naturalnie.
Badanie to zaleca się tylko pacjentom, u których wyniki badań bazowych są trudne do zinterpretowania, oraz takim, w przypadku których brane pod uwagę są wskazania do zabiegu chirurgicznego.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Website Apps